دیدآرت

۱ مطلب در فروردين ۱۳۹۴ ثبت شده است

در ادامه مطلب "ده بار ببین،یک بار بکش" قرار بر این شد که کلیاتی از تمرینات بهبود طراحی با دست رو ارائه بدم خدمت دوستان.

اما چند تا توضیح قبلش نیازه:

در این مطلب فشرده قصد آموزش طراحی آناتومی یا طراحی اشیا بی جان و یا حتی طراحی های ذهنی رو ندارم. این ها تمرین های مرحله صفر هستند برای افرادی که تا بحال به هر دلیلی موفق به انجام طراحی نشدن.

و اما طراحی

در یک توضیح ساده طراحی در واقع فرایند هماهنگ شده چشم، مغز و دست یک انسان هست. همون طور که خیلی از عمل های انسانی ترکیبی از هماهنگی چند اندام هست و نیاز به تمرین و ممارست داره، طراحی هم چیزی غیر از این نیست.

مهمترین چالش در طراحی هماهنگی دست و ذهن هست و خب در اول کار شما مثل بچه ای می مونید که تازه بدنیا اومده و حتی راه رفتن رو بلد نیست.شما باید انیقدر الگو برداری کنید و امتحان کنید و شکست بخورید که راه رفتن یا همون طراحی کردن رو یاد بگیرید.

دست یک طراح در نهایت باید به حدی از حساسیت برسه که ریز ترین و جزئی ترین مانور های ذهنی رو بتونه پیاده کنه و این اگر بدست بیاد فوق العاده است!

با یک مداد و کاغذ شروع کنین. در ابتدای کار قرار نیست خرج زیادی بکنیم. اگر مقدور هست براتون کاغذ ساندویچی فله ای بگیرید و شروع بکنین.

 

حرکت اول:

سعی کنین یک خط راست افقی از راست به چپ کاغذ بکشین. توجه داشته باشین که باید این کار رو به آرامی انجام بدین و گرنه تو سرعت بالا همه خطوط براحتی صاف کشیده میشن و نقاط ضعف دست شما نمایان نمی شه.

احتمالا موقع کشیدن، دست شما روی کاغذ قرار داشته. یه نکته خیلی مهم اینه که شما باید بتونین با کتف تون طراحی کنین. مثل رباط های تک بازویی کار خونه های ماشین سازی شما باید همه حرکات را با کتف انجام بدین و نه با مچ یا آرنج! قطعا روزای اول سر کتفتون درد میگیره اما کم کم عادت میکنین. همه اینا برای این هست که اگر این مساله رو بدرستی رعایت نکنین دست شما مثل پرگاری میشه که مرکز اون یا مچ دستتون هست یا آرنج و این باعث میشه همه خطوط راست شما تبدیل به منهنی بشه.

احتمالا تو همین حرکت اول گند زدین. اما اشکالی نداره. دوباره تلاش کنین. دوباره همین خط راست رو در پایین خط اولی بکشین. تا مدت ها تمرین شما همینه

کشیدن خط های افقی زیر هم دیگه و با فواصل مساوی. این فواصل مساوی مهمه هست و سعی بکنین بدون کمک از هیچ ابزاری و فقط با چشمتون این اندازه ها رو تخمین بزنین.

یادم هست ترم یک دانشجویی باید جلسه ای حدود 50 صفحه از این به ظاهر مزخرفات برای استاد می بردیم!

همین تمرین رو اینبار از چپ به راست انجام بدین و کم کم خطوط عمودی رو هم به تمریناتون اضافه کنین.یکبار از بالا به پایین و یکبار از پایین به بالا.


نکته حیاتی حیاتی حیاتی!!!

بهتر اینه که شما از یک تخته شاسی استفاده کنین. اندازه آ چهار برای شروع خوبه. نکته مهم اینه که  شما باید همیشه شاسی رو بصورت عمودی نگه دارین. و زیرشاسی رو مثلا به شکمتون بچسبونین و دست مخالف رو روی سر شاسی نگه دارین. خیلی دیده شده که رفقا و دوستان برای کشیدن خط های عمودی تخته شاسی رو کج میکنن!! درسته که خط عمودی کشیدن سخته اما شدنیه .زاویه تخته رو به هیچ وجه تغییر ندین.


لطفا نپرسین اینا به چه دردی میخوره. فقط اگر علاقه دارین انجامشون بدین و تا جایی که میتونین هم انجام بدین. مثلا روزی ده صفحه شاید بد نباشه. بعد ها از جکمت این حرکات خشک و خشن آگاهی پیدا می کنین. 


به مناسک سخت معبد طراحی تن بدین تا به اوج برسین. اگر دیدن حوصلش رو ندارین و سخته و از این جور حرفا همین الان مداد کاغذ رو ببوسین و بگذارین کنار. از پله های معبد پایین برید و وارد همون شهر تکراری و روزمره ای بشین که قبلا ازش اومدین :)